Zadzwoń: 95 749 22 40 lub 661 353 767
INFORMUJEMY, ŻE SKLEP INTERNETOWY JEST ZAMKNIĘTY DO ODWOŁANIA
PROSIMY NIE DOKONYWAĆ WPŁAT,
DOSTAWY NIE BĘDĄ REALIZOWANE.

PRZEPRASZAMY ZA UTRUDNIENIA.

Naturalne wady drewna

Drewno jest jednym z najpowszechniej występujących odnawialnych surowców naturalnych. Służy nam w postaci różnego rodzaju sprzętów w naszych domach i przydomowych placach. Zdobi nasze ogrody dostarczając wielu miłych doznań estetycznych. Obcowanie z przedmiotami z drewna wydaje się więc rzeczą naturalną, ale czy wiemy wystarczająco dużo na jego temat, aby właściwie ocenić jego zalety i wady? Niektóre z wad drewna powstają naturalnie i stanowią jego urok. Naturalne wady drewna nie są objęte gwarancją.


NATURALNE WADY DREWNA


1.    RYSY I PĘKNIĘCIA

Wpływ warunków atmosferycznych, zmiany temperatury oraz wilgotności mogą czasami doprowadzić do powstawania rys i pęknięć . Nie wpływa to niekorzystnie na trwałość i wytrzymałość drewna. Rysy i pęknięcia należdonaturalnych cech drewna. Mogą powstawać zarówno na drewnie naturalnym, impregnowanym ciśnieniowo, jak i pokrytym lazurą dekoracyjną.


2.    KIESZENIE ŻYWICZNE ORAZ WYCIEKI ŻYWICY


Produkty wykonywane przez naszą firmę w głównej mierze wykonane są z drewna iglastego (sosna, świerk). Naturalną cechą tych gatunków są występujące w nich kanały żywiczne. Mogą one być od razu widoczne na powierzchni elementu lub pod wpływem warunków atmosferycznych pojawić się w formie wycieków żywicznych. Nie wpływają one niekorzystnie na trwałość i wytrzymałość drewna. Żywicę można w prosty sposób usunąć chemicznie za pomocą terpentyny lub mechanicznie zebrać za pomocą ostrego narzędzia (np. noża, szpachli).


3.    PRZESZARZENIA, ZMIANY ODCIENI, PRZEBARWIENIA


Drewno użytkowane w warunkach zewnętrznych pod wpływem promieni UV jest szczególnie narażone na zmianę swojego naturalnego koloru. Przeszarzenie, zmiany odcieni, przebarwienia są naturalnymi cechami drewna, nie wpływają niekorzystnie na jego trwałość. Na drewnie naturalnym i impregnowanym ciśnieniowo mogą pojawiać się nawet po kilku miesiącach. W celu spowolnienia bądź całkowitego wyeliminowania szarzenia drewna, należy zabezpieczyć je lazurą ochronną. Ponadto, aby utrzymywać efekt świeżych kolorów produktów malowanych, powinny być one systematycznie konserwowane, nie rzadziej niż raz do roku. Z uwagi na sposób impregnacji, malowania oraz magazynowania drewna oraz elementów zmiany odcienia mogą pojawiać się również na świeżo wyprodukowanych wyrobach.


4.    SĘKI


Z racji tego, że drewno jest materiałem o niejednorodnej strukturze trudno jest znaleźć dwa identyczne wyglądające elementy. Dotyczy to nie tylko samego rysunku drewna, lecz również rozmieszczenia i występowania sęków. Zdrowe sęki nie obniżają właściwości wytrzymałościowych drewna, lecz podkreślają jego urok i piękny unikatowy wygląd.


5.    SZORSTKOŚĆ, CHROPOWATOŚĆ POWIERZCHNI


Pomimo zastosowania nowoczesnych maszyn i narzędzi do obróbki oraz starannego doboru surowca, sporadycznie mogą występować fragmenty szorstkiej lub chropowatej powierzchni. Wynika to z niejednorodnej budowy,  zróżnicowania gęstości i twardości drewna w obrębie jednego elementu (szorstkość pojawia się najczęściej w pobliżu sęków).

6.    ZABARWIENIE – RÓŻNICA ODCIENI


Drewno, jako surowiec naturalny, nie ma określonego jednolitego koloru, ale jest żywą mieszanką różnych niuansów oraz odcieni, co podkreśla jego walory. Nawet ten sam kawałek drewna może mieć inny odcień z każdej strony. W związku z tym różne może być również nasycenie drewna pigmentami, a co za tym idzie – różnice w odcieniach tej samej lazury.


7.    WYBARWIENIA SOLNO-ŻYWICZNE


Podczas procesu impregnacji ciśnieniowej, której celem jest zabezpieczenie elementów drewnianych, związki soli zawarte w impregnacie wypierają z jego struktury substancje pochodzenia żywicznego, tworząc na powierzchni charakterystyczne biało-zielone wybarwienia. Takie wybarwienia nie wpływają niekorzystnie na właściwości drewna. Można je bardzo łatwo usunąć za pomocą ciepłej wody lub powinny zniknąć po kilku deszczowych dniach.


8.    WAHANIA WYMIARÓW


Drewno jest materiałem higroskopijnym, w związku z tym nieustannie oddaje oraz pobiera wilgoć z otoczenia. Wynikiem tych procesów są zmiany wymiarów oraz objętości drewna. W zależności od warunków klimatycznych różnice w wymiarach poszczególnych elementów mogą nieznacznie odbiegać od wymiarów pierwotnych.Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Więcej
X